Ekonomi

SEDDK’nın deprem nedeniyle attığı adımlardan öne çıkanlar

Hazine ve Maliye Bakanlığı deprem nedeniyle sigorta dairesine destek verdi. DASK’ta süreçler hızlanmış, trafik sigortası poliçelerinin yenilenmeme sorunu çözülmüş ve prim ödemeleri rahatlamıştır.

Trafik sigortası poliçelerinin zamanında yenilenmemesi nedeniyle ek prim talep edilmeyecektir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen şokların ardından atılan adımlar hakkında bilgi verdi.

BES’te devlet katkısı portföyündeki fonların payı artırıldı

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı portföyündeki fonların payı yüzde 10’dan yüzde 30’a, tek pay için yatırım tavanı ise Yüzde 1’den yüzde 5’e, devlet tahvillerindeki yatırım payı artırıldı. Yüzde 70’ten yüzde 50’ye düşürülmesine karar verildiği belirtildi.

Trafik sigortası poliçelerinin zamanında yenilenmemesi nedeniyle ek prim (sürprim) talep edilmeyecektir.

SEDDK, sigorta acenteleri, komisyoncuları ve eksperlerinin bölgede hasar bildirimlerinin kesintisiz devam etmesini sağlamak amacıyla Türkiye genelinde. “statik IP”Gönderide, zorunluluğun durdurulduğu, OHAL ilan edilen illerde trafik sigortası poliçelerinin zamanında yenilenmemesi nedeniyle ek prim (sürprim) talep edilmeyeceği belirtildi.

Trafik sigortası ve DASK poliçelerinde prim ödeme esnekliği

Gönderide, OHAL ilan edilen illerde zorunlu trafik sigortası ve zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçeleri için en az 6 taksit yapılması, prim ödemelerinin en erken dönemde yapılması gerektiği belirtildi. 8 Mayıs’ta başlayan ve şu bilgilere yer verildi:

DASK poliçeleri, olağanüstü hal ilan edilen illerde ağır hasar durumu dışında otomatik olarak yenilendi. DASK ve TARSİM poliçeleri hariç olmak üzere, yenilenemeyen bireysel ve zorunlu sigorta poliçelerinin tahsilatı ve teminatı 8 Mayıs’a kadar uzatılmıştır. Kredi-temas sigortası dışındaki yeni poliçeler için tahsilat yapılamaması durumunda prim tahsilatı en erken 8 Mayıs’a ertelenmiştir. Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından ‘IVR yönetmeliği’ ile sigorta hasar bildirim hatları ile birlikte özgün bir iletişim numarası belirlenmiş ve internet sitesinde güncellenmiştir. Sigorta Tahkim Kurulu nezdinde çıkabilecek uyuşmazlıklarda, belirli bir süre içerisinde tamamlanması zorunlu olan süreçler kapsamında hakların zarar görmemesi için gerekli hassasiyeti göstermesi talimatı verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu